Amvca 2018 List of Winners : Complete List Of Winners For 2018 AMVCA

AMVCA 2018 List of Winners – The African magic viewer’s choice awards held on Saturday at the Eko Hotel and Suites, Victoria Island, Lagos, and it was totally filled with as many African celebrities as you can anticipate. From the dazzle of the red carpet to the calling out of award winners, the show was a complete success. However, if you missed the show for one reason or another, don’t worry, we have compiled the complete list of winners for 2018 AMVCA for you in this article.

Here is the full list of amvca 2018 award winners.

Amvca 2018 List of Winners

Best Actor In A Comedy

  • Kalu Ikeagwu – Dr Meekam
  • IK Ogbonna – Excess Luggage
  • Blossom Chukwujekwu – The Big Fat Lie
  • Odunlade Adekola – A Million Baby
  • OC Ukeje – Potato Potahto
  • Jimmy Olukoya – Guyn Man

Best Actress in A Comedy And TV Series

  • Rita Dominic – Big Fat Lie
  • Adesua Etomi – 10 days in Sun City
  • Queen Nwokoye – Excess Luggage
  • Bimbo Ademoye – Backup Wife
  • Dakore Akande – Isoken
  • Nyce Wanueri – Auntie Boss

Best Cinematography Movies/TV Series

  • Tatu – Akpe Ododoru
  • Idemuza – Dickson Godwin
  • T-Junction – Lester Millado
  • The Torture – Rwamusigazi Kyakunzire
  • Okafor’s Law – Yinka Edward
  • Alter Ego – Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi

Best Picture Editor

  • Idemuza – Aloaye Omoake
  • 18 Hours – Mark Maina
  • Alter Ego – Moses Inwang/Tunde Bakare
  • Hakkune – Asurf Oluseyi
  • Hidden – Jibril Mailafia

Best Sound Editor

  • Tatu – Kolade Morakinyo and Pius Fatoke
  • Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare
  • Alter Ego – Zezom Gnawni
  • Ojukokoro – Dayo Thompson
  • Hakkunde – James Coon Falcon

Best Soundtrack Movies/TV Series

  • M0 – Tom Koroluk
  • Banana Island Ghost – Enyi Omeruah and Funbi Ogunbanwo
  • Bella – Andrew Ahuura
  • Tatu – Evelle
  • Idahosa Trails – Oriri Osayamore
  • 18 Hours – Jacktone Okore

Best Supporting Actor

  • Saidi Balogun – Banana Island Ghost
  • Tomiwa Edun – Banana Island Ghost
  • Falz – New Money
  • Kunle Idowu – Idahosa Trails
  • Gabriel Afolayan – Okafor’s Law
  • Wale Ojo – Betrayal

Best Supporting Actress

  • Toyin Aimakhu – Tatu
  • Dorcas Shola Fapson – Banana Island Ghost
  • Funlola Afofiyebi-Riami – Tatu
  • Ebele Okaro – Blackrose
  • Lydia Forson – Isoken
  • Emem Inwang – Alter Ego

Full Amvca 2018 List of Winners

Best Actress in a Drama/TV Series

  • Agaba Joan – The Torture
  • Keira Hewatch – The Witness Box
  • Miriam Kayode – Children of Mud
  • Cinderella Sanyu – Bella
  • Omotola Jalade Ekeinde – Alter Ego
  • Lilian Echelon – Black Rose

Best Actor in a Drama Series

  • Wale Ojo – Alter Ego
  • Kalu Ikeagwu – Benevolence
  • Rushabiro Raymond – The Torture
  • Adjetey Anang – Keteke
  • Adjetey Anang – Side chic Gang
  • Chris Attoh – Esohe

Best Movie West Africa

  • Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso
  • Alter Ego – Moses Inwang – Esther Eyibo
  • Isoken – Jade Osiberu
  • Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi
  • Children of Mud – Imoh Umoren
  • Lotanna – Ifan Micheal

Best Movie East Africa

  • 18 Hours – Phoebe Ruguru
  • Devil’s Chest – Hassan Mageye
  • The Forbidden – Kizito Samuel Saviour
  • Rain – Mathew & Eleanor Nabwiso
  • Bella – Math Bish

Best Movie Southern Africa

  • Descent – Awal Abdulfatai
  • The Road to Sunrise – Shemu Joyah
  • Salute! – Phillipe Talavera
  • Jomako Black Democracy – Abraham Kabwe
  • Nyasaland – Joyce Mhango Chavula

READ ALSO: 2018 World Highest Paid Actresses

Best Director

  • Moses Inwang – Alter Ego
  • Aloaye Omoake – Idemuza
  • Asurf Oluseyi – Hakkunde
  • Don Omope – Tatu
  • Jade Osiberu – Isoken
  • Mulindwa Richard – The Torture
  • Shirley Frimpong-Manso – Potato Potahto

Best Overall Movie

  • Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso
  • Alter Ego – Moses Inwang
  • 18 Hours – Phoebe Ruguru
  • Devil’s Chest – Hassan Mageye
  • Descent – Awal Abdulfatai
  • The Road to Sunrise – Shemu Joyah

Best TV series

  • Gina and Friends – Paul Igwe
  • Professor Johnbull – Tchidi Chikere
  • Papa Ajasco Reloaded – Wale Adenuga
  • This Is It – Dolapo Adeleke
  • Relatives – Tunde Adegbola

Best Art Director

  • Isoken – Jade Osiberu
  • Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi
  • Children of Mud – Imoh Umoren
  • Lotanna – Tunji Afolayan
  • Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare
  • Hidden – Jibril Mailafia

Best Lighting Designer

  • Hidden – Agbo Kelly
  • Tatu – Akpe Ododoru and Tunde Akinniyi
  • Kada River  – Godwin Gatta
  • Children of Mud- Sunday Olalekan
  • Lotanna – Toka McBaror

Best Costume Designer Movie Or Tv Series

  • Tatu – Yolanda Okereke
  • Isoken – Jade Osiberu
  • Potato Potahto – Christie Brown, Yolanda Okereke, Duaba Serwa, Looks Like A Good Man, Charlotte Prive, Sparkles Jewelry Ghana, Kel Vincent
  • Hakkunde – Joan Gbefwi
  • The Bridge – Ngozi Obasi And James Bessinone

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: