Complete List Of Oscar 2018 Award Winners

Here on this page is the complete list of Oscar 2018 Award Winners. The Oscar 2018 Awards was smashed by The Shape of Water, as it bags up Best Picture and as well other three Oscars award. Also, McDormand’s costar Sam Rockwell won Best Supporting Actor, while Tonya‘s Allison Janney picked up Best Supporting Actress. Below is the full list of 2018 Oscar winners.

List Of Oscar 2018 Award Winners

Complete List Of Oscar 2018 Award Winners

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Allison Janney, “I, Tonya” WINNER
  • Lesley Manville, “Phantom Thread”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Christopher Plummer, “All the Money in the World”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” WINNER

FOREIGN LANGUAGE FILM

  • A Fantastic Woman” WINNER
  • “The Insult”
  • “Loveless”
  • “On Body and Soul”
  • “The Square”

VISUAL EFFECTS

  • “Blade Runner 2049” WINNER
  • “Guardians of the Galaxy Vol. 2”
  • “Kong: Skull Island”
  • “Star Wars: The Last Jedi”
  • “War for the Planet of the Apes”

DOCUMENTARY (SHORT)

  • “Edith + Eddie”
  • “Heaven is a Traffic Jam on the 405” WINNER
  • “Heroin(e)”
  • “Knife Skills”
  • “Traffic Stop”

ACTRESS IN A LEADING ROLE

  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” WINNER
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Meryl Streep, “The Post”

DOCUMENTARY FEATURE

  • “Abacus: Small Enough to Jail”
  • “Faces Places”
  • Icarus” WINNER
  • “Last Men in Aleppo”
  • “Strong Island”

COSTUME DESIGN

  • “Beauty and the Beast”
  • “Darkest Hour”
  • “Phantom Thread” WINNER
  • “The Shape of Water”
  • “Victoria and Abdul”

ORIGINAL SONG

  • “Mighty River,” “Mudbound”
  • “Mystery of Love,” “Call Me by Your Name”
  • “Remember Me,” “Coco” WINNER
  • “Stand Up For Something,” “Marshall”
  • “This is Me,” “Greatest Showman”

SEE ALSO: List Of 2018 Grammy Awards Nominees

ANIMATED FEATURE FILM

  • “The Boss Baby”
  • “The Breadman”
  • Coco” WINNER
  • “Ferdinand”
  • “Loving Vincent”

ORIGINAL SCORE

  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water” WINNER
  • “Star Wars: The Last Jedi”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Complete List Of Oscar 2018 Award Winners

ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me by Your Name” WINNER
  • “The Disaster Artist”
  • “Logan”
  • “Molly’s Game”
  • “Mudbound”

ORIGINAL SCREENPLAY

  • “The Big Sick”
  • “Get Out” WINNER
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ACTOR IN A LEADING ROLE

  • Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour” WINNER
  • Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

DIRECTOR

  • Christopher Nolan, “Dunkirk”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Paul Thomas Anderson “Phantom Thread”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water” WINNER

MAKEUP AND HAIRSTYLING

  • “Darkest Hour” WINNER
  • “Victoria and Abdul”
  • “Wonder”

BEST PICTURE

  • “Call Me by Your Name”
  • “Darkest Hour”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “Phantom Thread”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water” WINNER
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

PRODUCTION DESIGN

  • “Beauty and the Beast”
  • “Blade Runner 2049”
  • “Darkest Hour”
  • “Dunkirk”
  • The Shape of Water” WINNER

CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049” WINNER
  • “Darkest Hour”
  • “Dunkirk”
  • “Mudbound”
  • “The Shape of Water”

SOUND EDITING

  • “Baby Driver”
  • “Blade Runner 2049”
  • Dunkirk” WINNER
  • “The Shape of Water”
  • “Star Wars: The Last Jedi”

SOUND MIXING

  • “Baby Driver”
  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk” WINNER
  • “The Shape of Water”
  • “Star Wars: The Last Jedi”

ANIMATED SHORT FILM

  • Dear Basketball” WINNER
  • “Garden Party”
  • “Lou”
  • “Negative Space”
  • “Revolting Rhymes”

LIVE ACTION SHORT FILM

  • “DeKalb Elementary”
  • “The Eleven O’Clock”
  • “My Nephew Emmett”
  • “The Silent Child” WINNER
  • “Watu Wote/All of Us”

FILM EDITING

  • “Baby Driver”
  • “Dunkirk” WINNER
  • “I, Tonya”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: